BAŞKAN' DAN MESAJ

Şehirleşme ve beraberinde getirdiği olumsuzluklar her geçen gün kendini daha fazla hissettiriyor. İş hayatı artık daha çok zamanımızı almaya başladı. İstanbullu olmak, keyfinin yanı sıra zorluklarını da beraber getiriyor. Kendimize ayırdığımız ve dostlarla geçirilen zaman giderek azalıyor. Kendimiz için bir şeyler yapmalıyız. İyi bir yaşam isteği, zihinsel ve bedensel sağlığımızı yönetmeye, kontrol etmeye zorunlu kılıyor bizleri. Sadece izleyici olmaktan çıkarak, hayatımızın her döneminde spora vakit ayırmalıyız. Sporun bedenimize ve yaşamımıza kazandırdıklarını bir çoğumuz yaşıyor ve görüyoruz. İş hayatında ihtiyacımız olan enerji ve çalışma şevki ancak iş dışındaki zamanımızı nasıl değerlendiğimize bağlı.

Spor yapmak, bir takımla birlikte hareket etmek, rekabet, spor sonrası dostlarla bir fincan çay içmek, sohbet etmek, spordan sonra bir arkadaşımızla yemek yemek, kişisel bakımımıza zaman ayırmak… Bunların hepsi için tek bir adres yeterli: TED Spor Kulübü. Spor yapabileceğiniz, üyelerinin kuşaklar boyunca birlikteliğine tanık olacağınız, İstanbul’un seçkin, gözde mekanı Tenis Eskrim Dağcılık Spor Kulübü’ne sizi TED’li olmaya davet ediyor, yeni bir hayatı TED’de karşılamak üzere bekliyoruz. 

Türkiye’nin en büyük ve tarihi spor kulüplerinden biri olan TED, kurulduğu 1936 yılından itibaren sürekli bir gelişim göstererek, bugün dünyanın da sayılı entegre spor kulüplerinden biri olmuştur. Tenis, eskrim, dağcılık, basketbol ve masa tenisi olmak üzere 5 branşta hizmet vermektedir. Tarabya sırtlarında 17 dönümlük araziye konuşlanmış TED’de dünyanın en popular zemini olan rebound ace kaplı 10 açık, 4 kapalı ve 6 balon kortta dostlarınızla oynayabilir, özel dersler alabilir veya çeşitli yerel ve uluslararası turnuvalarda ünlü tenisçileri izleyebilirsiniz. 

Tenis kortlarının yanı sıra yüzme havuzu, tam teşekküllü sağlık kondisyon merkezi (fitness / gym), saunasi ve çok amaçlı kapalı salonu ile TED sızleri beklemektedir. TED’de çeşitli sportif etkinliklerin yanı sıra sosyal yaşantı da yoğun. Sıcak atmosferindeki kafesinde gündüz tenisçileri akşamüstleri ise dev ekrandan futbol maçlarını izleyebilir, geceleri ise canlı müzik eşliğinde eğlenebilirsiniz. 

2003 yılında düzenlenen “İstanbul Uluslararası Tenis Turnuvası”, İTF (Uluslararası Tenis Federasyonu) ve ATP (Profesyonel Tenisçiler Birliği) gözlemcileri, hakemleri ve yabancı yıldızların değerlendirilmesiyle dünya üzerinde 44 ülkede yapılan 129 Challenger turnuva arasından 1. seçilerek “2003 Challenger Ödülü”ne layık görülmüştür. 2004 yılında ise ATP kuralları gereği iki yıl üst üste birincilik verilemediği için TED Open Dünya İkincisi olarak yerini almıştır. Bugün de ilk sıralardaki konumunu koruyan İstanbul Challenger, Profesyonel Tenisçiler Birliği(ATP) tarafından 25 yılı aşkın süredir başarıyla organize edildiği için 2015 yılında ödüle layık görülmüştür. TED Spor Kulübü her yıl 4 tanesi uluslararası olmak üzere toplam 7 büyük turnuva düzenlemektedir. Bunların en büyüğü toplam 75.000$ ödüllü “TED Open” Tenis Turnuvası’dır. Yeni ismiyle “İstanbul Challenger” bu turnuvaya dünya sıralamasında 50 ile 150 arasındaki oyuncular katılmaktadır. Bütün turnuvalar sporseverlere açık olup, girişler ücretsizdir. TED-Cumhuriyet Kızları Uluslararası Tenis Turnuvası, 16 Yaş Cevanşir Cup ve 18 Yaş ve altı Nazmi Bari Cup, tenişimizin ve önemli etkinlikleri arasındadır. Profesyonel bir tenisçi olmak ve uluslararası turnuvalarda oynamak için küçük yaşlarda tenise başlamak, disiplinli bir şekilde antrenman yapmak gerekiyor. 

Günümüzde profesyonel tenis oynayan Türk Tenisçilerinin sayısı çok az. Ama yeni tenisçiler yetişmektedir. Bu da ancak sponsorların katkısı ile mümkündür. Şu anda TED Spor Kulübü bütün olanaklarını kullanarak, özellikle genç yeteneklerinin mümkün olduğu kadar çok uluslararası turnuva oynaması için çalışmaktadır. Günümüzde bir tenisçi dünya sıralamasında ancak ilk 100 arasına girdiği vakit hayatını rahatlıkla geçirecek para ödülüne ulaşabilmektedir. Bunun yolu da önce 25-50.000$’lik turnuvalardan başlayıp basamakları çıkmak ve sonucunda da Wimbledon, Roland Garros gibi büyük turnuvalara katılmaktır. Profesyonelliği seçen bir tenisçinin dünya standartlarına ulaşabilmesi için yılda asgari 25-30 hafta uluslararası turnuva oynaması gerekmektedir. Bu sağlanabilirse dünya sıralamasında Türk Tenisçileri de rahatlıkla yer alacaktır. Bu da ancak sponsorların katkısı ile mümkündür. En sevindirici hususlardan biri tenisin bilhassa üst yaş kademelerinde ülkemizde hızla yayılması, bir toplum sporu niteliğine doğru gitmesidir. Ülke genelinde sayıları artan tenis kulüpleri, her yaşta insanımıza tenis oynama olanağı sağlamaktadır. Nitekim son yıllarda veteran teniste +35’ten +75 yasa kadar tenisçilerde büyük artış meydana geldi. Tenis kulüplerindeki tenis okullarına ilaveten, tenis akademilerinin de kurulmaya başlaması önemli bir aşamadır. TED Spor Kulübü bu konuda da önderlik yaparak, Tenis Akademisi kurmuş bu yolda ilk adımları atmıştır. TED Spor Okullarının başlangıç yaşı 6, Yaz ve Kış Spor Okullarında tenis, eskrim, basketbol ve yüzme branşlarında sporcu adayları yetişmektedir. Başarılı olan öğrenciler TED’in takımlarını oluşturmaktadır.

Prof. Dr. Mehmet Emin TINAZ