TED'in Tarihçesi

Türkiye' nin en eski ve en büyük tenis kulübü olan TED, sadece sportif yönüyle degil, sosyal yönüyle de Türk spor dünyasinda seçkin bir konuma sahiptir. TED'in kurulum süreci 1930 yilinda atilan bir adimla baslamistir. 1933 yilinda, dönemin Belediye Baskani Muhittin Üstündag'in himayesinde "Dagcilik, Yürüyücülük ve Kis Sporlari" adi altinda ilk kulüp kurulmustur. Belediye' ye ait, Taksim Gezi'sinin kösesinde bulunan Eldorado isimli gece lokali ilk kulüp binasi yapilmistir. Ilk toprak kort yapimi ile burada tenis oynanmaya baslamis, üye sayisi süratle artarak 400'ü bulmustur. O tarihte Istanbul'un nüfusu 650.000 civarindadir. Kulüp ilk lokalinde faaliyet gösterirken 2. Dünya Savasi patlak vermistir.

Ayni esnada, sayilari bir hayli fazla olan seçkin eskrimciler bölge müdürü araciligi ile üçüncü spor dalini olusturarak kulübe dâhil oldular. Daha sonra da kongre karari ile kulübün ismi "TED" Tenis, Eskrim, Dagcilik Kulübü oldu. Ilk binanin tahliye edilmesinin gerektigi 1940 yilinda, Istanbul Valisi ve Belediye Reisi Lütfi Kirdar TED'e bütün kolayliklari saglayarak, 1988'e kadar kullandigimiz tesisin yapiminin gerçeklesmesine olanak vermistir. O tarihlerde Kulüp Baskani Muhterem Gökmen'dir. Istanbul'un nazim planini tasarlayan dünyanin en ünlü sehircilik uzmanlarindan Prost, Dolmabahçe Stadi, Spor Sergi Sarayi ve TED'i bir üçgen içinde düsünmüstür.

Önce 1, 2, 3 numarali kortlar sonra da merkez kort, kulüp binasi ve spor salonu yapilmis ve yeni tesis 1944 yilinin Ekim ayinda hizmete açilmistir. Uzun yillardan sonra, 1988'de, Taksim'deki bu kulüp otel yapimi için istimlâk edilerek yikilmis ve bugünkü arazi TED'e tahsis edilmistir. 1988'de Tarabya'daki yeni tesisin yapimina baslanmis ve insaat üç yil devam etmistir. Bu süre içinde kulübümüz Levent'te bir villada yasamini ve sportif etkinliklerini sürdürdü. Tesisleri olmamasina ragmen sampiyonluklarini kaybetmedi.

Bu sayfayı paylaşın:

SPONSORLARIMIZ